Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.internal_encoding is deprecated in /home/rifrsoci/public_html/libraries/joomla/string/string.php on line 28

Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.input_encoding is deprecated in /home/rifrsoci/public_html/libraries/joomla/string/string.php on line 29

Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.output_encoding is deprecated in /home/rifrsoci/public_html/libraries/joomla/string/string.php on line 30
بیانیه شماره 2 انجمن در مورد اجاره باغ گیاهشناسی ملی ایران

انجمن اعضای هیات علمی موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع

بیانیه شماره 2 انجمن در مورد اجاره باغ گیاهشناسی ملی ایران

باغ گیاهشناسی ملی ایران موزه زنده ژرم پلاسم گیاهی کشور

بدون شک یکی از افتخارات هر کشوری اهمیت دادن به ذخایر ژنتیکی کشور اعم از گیاهی یا جانوری است و حفظ و حراست از این ذخایر از نظر افراد فرهیخته و دانشمند گواهی بر نبوغ آن ملت است. باغهای گیاهشناسی در سر تا سر دنیا با اهداف حفظ و حراست از ذخایر ژنتیکی، آموزش و توسعه علم و دانش و آشنایی مردم جهان با گیاهان و در صورت لزوم مبادله آنها به شکلهای مختلف تاسیس و نگهداری می شوند. باغ گیاهشناسی ملی ایران نیز از این قاعده مشتثنی نبوده و با داشتن حدود 4000 گونه گیاهی از ایران و جهان به یکی از بزرگترین باغهای گیاهشناسی جهان تبدیل شده و از افتخارات هر ایرانی محسوب شده و اهمیت این مجموعه با ارزش آن را به گنجینه بی بدیلی مبدل کرده که حاصل زحمات خستگی ناپذیر 45 ساله بسیاری از متخصصین این حوزه است.

 حفظ و نگهداری و توسعه این مجموعه با ارزش مستلزم صرف هزینه است که لازمه بقا و گسترش هر مجموعه گیاهی است. اگر مسئولین کشور به درستی اهمیت این مجموعه گیاهی و سایر باغ های گیاهشناسی کشور را دریابند به این امر واقف خواهند شد که این هزینه و بودجه ای که صرف نگهداری و توسعه باغهای گیاهشناسی در کشور می‌شود در واقع سرمایه گذاری است و هزینه نیست. هزینه ای که دولت سالیانه در آموزش و پرورش مصروف داشته و خود را موظف به این کار میداند آیا غیر از سرمایه گذاری برای آموزش نسل جوان و تربیت نیروهای متخصص برای آینده کشور است؟ و آیا این عمل غیر از سرمایه گذاری قابل توجیه است. باغهای گیاهشناسی هم دقیقا باید با همین دیدگاه دیده شده و هزینه اداره آنها را سرمایه گذاری برای حفظ ذخایر ژنتیکی و آموزش میلیونها دانش آموز و دانشجو تلقی کرد.

با این دیدگاه هر گونه عملی که منجر به نقض اهداف باغهای گیاهشناسی شود غیر قابل قبول بوده و به دور از عقلانیت است. متاسفانه در سال جاری با استدلال جبران قسمتی از بودجه باغ این مجموعه گیاهی به بخش خصوصی اجاره داده شد که قرارداد تنظیم شده و به ویژه پیوست آن ( قرار داد شماره 1407/3/246 مورخ 92/4/2) به هیچ وجه با اهداف باغ همخوانی نداشته و در بسیاری از مواد این قرارداد، از جمله مجوز برگزاری جشن ازدواج (عروسی) و تولد و سایر جشن های نامحدود، ناقض اهداف باغ گیاهشناسی بوده و به درستی باعث نگرانی جمع کثیری از متخصصین این حوزه شده است.

انجمن اعضای هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع از مسئولین کشور می‌خواهد که به این مجموعه با ارزش به عنوان یک مرکز ذخیره استراتژیک گیاهی و محل پژوهش محققین سراسر کشور و آموزش ده‌ها هزار دانش آموز و دانشجو که سالیانه از این باغ بازدید کرده و از نزدیک با انواع گیاهان نقاط مختلف کشور و حتی گونه های گیاهی خارجی که در هیچ کجای دیگر در کشور نمیتوان آنها را یافت نگریسته و هزینه این مجموعه که در واقع سرمایه گذاری برای کشور است را متقبل شده و بودجه مورد نیاز آن را فراهم کنند.

از مسئولین باغ گیاهشناسی ایران می‌خواهیم که در جهت گسترش استفاده از این مجموعه گرانبها با توجه به اهداف آن، اقدامات لازم را انجام داده و بازدید کنترل شده و با برنامه از این مجموعه را برای پژوهشگران، دانش آموزان، دانشجویان و مردم علاقه مند به شکلی فراهم کنند که ضمن حفظ و توسعه آن، بعد آموزش و گردشگری این مجموعه مغفول نماند. در مورد قرارداد منعقد شده این انجمن اعتقاد دارد که موادی از این قرار داد که مغایر با اهداف باغهای گیاهشناسی است باید حذف شوند، در آمدزایی بدون توجه به اهداف باغ به هر شکلی قابل توجیه نبوده و زیانهای غیر قابل جبرانی را به مجموعه باغ و از آن مهمتر به هویت علمی آن وارد خواهد نمود.


                                                                            انجمن اعضای هیات علمی موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour