Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.internal_encoding is deprecated in /home/rifrsoci/public_html/libraries/joomla/string/string.php on line 28

Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.input_encoding is deprecated in /home/rifrsoci/public_html/libraries/joomla/string/string.php on line 29

Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.output_encoding is deprecated in /home/rifrsoci/public_html/libraries/joomla/string/string.php on line 30
بیانیه انجمن اعضای هیئت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع در هم‏ اندیشی " نگاهی به منابع طبیعی کشور با نمایش فیلم مادر کشی"

انجمن اعضای هیات علمی موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع

بیانیه انجمن اعضای هیئت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع در هم‏ اندیشی " نگاهی به منابع طبیعی کشور با نمایش فیلم مادر کشی"

  new FRONT.j2    هم ‏اندیشی نگاهی به منابع طبیعی کشور با نمایش فیلم مادر‌کشی در روز دوشنبه 17 مهر 1396 توسط انجمن اعضای هیئت علمی مؤسسه تحقیقات جنگلها و مراتع برگزار شد. این هم‏اندیشی پس از  نمایش مستند فوق که به ‏خوبی بحران مدیریت سرزمین را بخصوص در بخش آب در کشور به تصویر کشیده  است با تشکیل میزگرد و بحث و بررسی موضوع توسط متخصصان دنبال شد. مطالب زیر به عنوان جمع‌بندی و بیانیه انجمن منتشر می ­شود که امید است مورد توجه مسؤلین و دست‏ اندرکاران مربوطه قرار گیرد.

 

1-     نگاهی به گذشته و برنامه‏ های توسعه ‏ای کشور نشان می­ دهد که با وجود شعارهای فراوان، شوربختانه الزامات تحققِ توسعه پایدار، در برنامه ­های اجرا شده کشور فراهم نشده و از این باب آسیب­های جدی و جبران‏ ناپذیری به منابع پایه از جمله آب و خاک کشور وارد آمده است طوری که اکوسیستم­های طبیعی کشور به ‏شدت آسیب دیده و یا در معرض نابودی قرار گرفته­ اند.

2-     آسیبهای وارده به منابع تجدید شونده کشور ناشی از بخشی‏ نگری و نبود مدیریت یکپارچه و درست در سطح کلان است. از این‏رو لازم است مسئولین با درس گرفتن از خطاهای گذشته، نقشه‌ی راه آینده کشور را به درستی تبیین نمایند.

3-     بحران های پیش روی ما از جمله بحران‌های آب، فرونشست زمین، ریزگردها، زوال و خشکیدگی جنگلهای زاگرس، خشکیدگی دریاچه ارومیه و تالاب‏ های کشور و آسیب‏های جدی وارد شده به سایر اکوسیستم­های طبیعی، تمام برنامه ­های کشور را در آینده نزدیک تحت تأثیر قرار داده و منجر به بحران‏ های  اجتماعی خواهند شد. با توجه به تغییرات اقلیمی و تشدید بحران‌های ذکر شده لازم است در سیاست‏های کلان کشور و برنامه ­های توسعه تغییراتی اساسی صورت گیرد.

4-     تغییر رویکرد در برنامه ­های کلان کشور برای دستیابی به توسعه‏ های بلند مدت و درک درست از توسعه پایدار و متوازن با نگاه آمایشی به پهنه سرزمین  باید کلیه بخش­های کشور را اعم از اجرایی، آموزشی و تحقیقاتی شامل شده و با  درس گرفتن از خطاهای گذشته روند درستی در دستیابی به توسعه پایدار سرزمین در پیش گرفته شود.

5-     تداوم بهره‏ برداری از حدود 400 هزار چاه غیرمجاز و برداشت 97 میلیارد متر مکعب آب در سال که چندین برابر حد مجاز است به‏ هیچ‏ وجه توجیه‏ پذیر نیست و تداوم آن نابودی هر چه زودتر سرزمین را در پی خواهد داشت. باید این واقعیت را پذیرفت که کشور ما در ناحیه خشک آب و هوایی قرار گرفته و بهره ‏برداری از منابع مختلف باید بر اساس توان اکولوژیک سرزمینمان باشد، کاری که نیاکان ما در گذشته به درستی درک کرده، به آن عمل نمودند و پایداری آب و خاک کشور را رقم زدند.

6-     سیاست‏های آبی و کشاورزی کشور باید به ‏طور ویژه بازنگری شده، از بلند پروازی‏های گذشته دست برداشته، به موضوع آب و افزایش بهره ‏وری آن توجه ویژه نموده و بر اساس توانمندي­ها  و استعدادهاي هر منطقه سیستم الگوی کشت درست تبیین و راه اندازی شود.

7-     لازم است مدیران کشور با تقویت توامان نگاه دگر باوری با خودباوری، امر پژوهش، تحقیقات و تلاشگران این عرصه را در کشور جدی گرفته و بر اساس قوانین مصوبه بودجه لازم را برای پژوهش ‏های کاربردی فراهم نمایند. مراکز تحقیقاتی و پژوهشگران کشور نیز با همتی مضاعف به کمک دستگاه­ های اجرایی کشور شتافته و با هدفمند کردن پروژه ­های تحقیقاتی با تولید داده ­ها و اطلاعات بهنگام و درست و پایش اکوسیستم­ های طبیعی مسؤلین را در ارائه برنامه­ های صحیح یاری نمایند.

8-     در این راه مراکز آموزشی کشور نیز باید در خصوص تربیت نیروی تخصصی کارآمد در برنامه ­های خود تجدید نظر کنند. همچنین لازم است پیوند درستی میان بخش­ های آموزشی، پژوهشی و اجرایی برقرار شده و از پتانسیل این مجموعه ­های توانمند بیشترین استفاده را برای برون ‏رفت از بحران های پیش رو به ‏عمل آورد.

9-     شایسته است با در پیش گرفتن راه های قانونمند، با هدف افزایش آگاهی و همیاری، شرایط حضور مردم و گروه های مردم‏ نهاد را در اجرای برنامه ‏های کلان از جمله حفاظت و توسعه فراهم آورد.

10-  ساختار و امکانات موجود در حوزه منابع طبیعی کشور توانایی حل بحران ­های رو به تزاید جنگل ­ها، مراتع و بیابان­ های کشور را نداشته و لازم است هر چه زودتر در جهت تشکیل وزارت منابع طبیعی اقدام لازم صورت گیرد.

                                                                                                                  

                                                                                                                                                                                                                                                                                              انجمن اعضای هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل­ها و مراتع کشور

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour