Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.internal_encoding is deprecated in /home/rifrsoci/public_html/libraries/joomla/string/string.php on line 28

Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.input_encoding is deprecated in /home/rifrsoci/public_html/libraries/joomla/string/string.php on line 29

Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.output_encoding is deprecated in /home/rifrsoci/public_html/libraries/joomla/string/string.php on line 30
نتایج نظرسنجی از کارشناسان و اعضای هیات علمی موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور در مورد بازدید عمومی از باغ گیاهشناسی ملی ایران

انجمن اعضای هیات علمی موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع

نتایج نظرسنجی از کارشناسان و اعضای هیات علمی موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور در مورد بازدید عمومی از باغ گیاهشناسی ملی ایران

با توجه به اهمیت باغ گیاهشناسی ملی ایران و موضوع بازدید عمومی از این باغ منحصر به فرد، انجمن اعضای هیات علمی موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع بر آن شد تا نظرات و پیشنهادات کارشناسان و اعضای هیات علمی موسسه درخصوص نحوه مدیریت و ساماندهی بازدید از باغ را در قالب یک نظرسنجی ارزیابی نماید. این فرم نظرسنجی شامل دو قسمت چند گزینه ای و توصیفی بود و نتایج حاصل از این نظر سنجی بشرح زیر می باشد:


1- 82% از شرکت کنندگان در نظرسنجی موافق بازگشایی باغ برای بازدید بودند.

2- 21% عقیده دارند که شیوه فعلی مدیریت بازدید از باغ خوب و عالیست و 79% شیوه فعلی را متوسط و ضعیف می دانند.
3- 51% ظرفیت بازدید از باغ با امکانات موجود را کمتر از 2000 نفر در روز، 23% بین 2000 تا 5000 نفر و 26% نیز بیش از 5000 نفر در روز مناسب می دانند.
4- در مورد روش کنترل بازدیدکنندگان در پایان هفته را 11% خوب و عالی می دانند و 89% متوسط و ضعیف تشخیص داده اند.
5- در ایام کاری هفته که تعداد بازدیدکنندگان کمتر است، 44% هدایت بازدیدکنندگان را خوب و عالی و 56% آن را متوسط و ضعیف عنوان کرده اند.
6- در خصوص توسعه باغ و انجام امور تحقیقاتی در باغ در مدت بازگشایی 20% عالی و خوب می دانند و 80% متوسط و ضعیف
7- در مورد حداکثر بهای بلیط هم 42% مبلغ 10000 تومان، 26% 15000 تومان، 32% نیر 20000 تومان و بالاتر را پیشنهاد داده اند.
8- روش فروش بلیط را اغلب شرکت کنندگان در نظر سنجی، به هر دو روش نت برگ و فروش مستقیم در موسسه عنوان نموده اند. ولی در کل تعداد افرادی که روش فروش مستقیم در موسسه را مناسب می دانند کمی بیشتر از فروش توسط نت برگ است.
9- در مورد میزان آسیب وارده به کلکسیون هایی که در مسیر عبور بازدیدکنندگان هستند، 39% زیاد، 40% متوسط و 7% کم برآورد کرده اند. 14% هم از میزان آسیبها اظهار بی اطلاعی نموده اند.
10- در خصوص عمده ترین آسیبها به باغ 40% شرکت کنندگان در نظرسنجی عقیده داشتند که ذخایر ژنتیک گیاهی در معرض خطر قرار گرفته، 22% آسیب به اموال و امکانات باغ و 38% نیز مخدوش شدن چهره باغ به سبب عدم رعایت نظم و انضباط و رهاسازی زباله را به عنوان آسیبهای عمده ذکر کرده اند.
11- هیچ یک از شرکت کنندگان در نظرسنجی امکانات سطح باغ را برای این حجم از بازدیدکنندگان کافی نمی دانند. در این میان 85% عقیده دارند که این امکانات کاملا ناکافی است و 15% نیز آنها را در حد متوسط می دانند.
12- توصیه های شرکت کنندگان در نظرسنجی برای بهبود وضعیت باغ نیز بشرح زیر می باشد (لازم به ذکر است که اغلب افراد بیش از یک مورد را توصیه نموده اند):
1)    استفاده از لیدر اختصاصی در قطعات 37%
2)    اصلاح پلاک گذاری گیاهان و استفاده از اسامی فارسی 67%
3)    توزیع مناسب زمان جهت جلوگیری از ازدحام در ایام تعطیل 49%
4)    محدود نمودن بازدیدها و کنترل کودکان و نوجوانان پرانرژی 25%
5)    توجیه فرهنگ بازدید قبل از ورود به باغ توسط افراد مجرب 58%
6)    تعیین حداکثر و حداقل گروه های بازدید کننده 39%
7)    طراحی باغ به نحوی که بازدید کنندگان به لیدر نیاز نداشته باشند 61%
8)    طراحی نرم افزار و نصب در گوشی افراد بازدید کننده و توضیح توسط نرم افزار 64%
13- در مورد استفاده از همکاران به ویژه اعضای هیات علمی به عنوان لیدر 8% موافق، 88% لیدرهای مجرب دوره دیده را مناسب می دانستند و 4% نیز در این خصوص نظری نداشتند.

 

14- آيا ليدرها از تخصص و دانش کافي براي ارتباط با مردم و هدايت بازديد کنندگان برخوردار هستند؟
اکثريت قاطع نظر دهندگان معتقدند وضعيت ليدري فعلي مطلوب نيست و ادامه آن موجب شکستن حرمت باغ و همکاران  خواهد شد و لازم است فقط از ليدر هاي مجرب دوره ديده با روابط عمومي و دانش بالا استفاده شود

15-آيا سطح دانش و فرهنگ بازديدکنندگان از باغ را متناسب با  اصول و شرايط بازديد از يک مکان علمي مي دانيد؟ نظر خود را در رابطه با نحوه کنترل کودکان و نو جوانان  را ارائه نماييد:
- عمده نظرات: ايجاد قطعه آموزشي و محل های بازی ويژه کودکان با امکانات تفريحي و سرگرمي مناسب و سرپرست مجرب
- توجيه اوليه بازديد کنندگان با اهداي برشور و نيز شفاهي توسط همکاران اداره حراست در خصوص اهميت باغ، اهداف و نحوه بازديد و فرهنگ سازی
- استفاده از تابلوهای هشدار دهنده مصور متعدد در سطح باغ

16- چنانچه ايده‌ها و تجربياتي از ساير باغ‌هاي گياهشناسي جهان سراغ داريد که در اين باغ قابل اجرا است ارائه نماييد:
توصيه ها و نظرات مفيد:
1-نصب نرم افزار در گوشی همراه و بهره گیری از تکنولوژیهای نو برای آموزش و اطلاع رسانی2- نصب دوربینهای مداربسته در سطح باغ و کنترل از داخل اطاق کنترل
- بازدید از باغ گیاه شناسی برخي از کشورهای اروپایی با راهنماي مجرب و گیاه شناس بود که با تسلط کامل علمی داشت.
- الگو برداری از نحوه اداره و بازدید باغ کیو انگلستان. در انگلستان و آلمان استفاده از راهنماهای اختصاصی، تامین امکانات رفاهی، فروشگاه‌های خرید سوقات، فروش وسایل تبلیغاتی و آموزشی نظیر لباس با آرم باغ و تولیدات جنبی خود باغ مشاهده شد.
- بازدیدکنندگانی که از سایر باغ های جهان دیدن نموده اند به نظم موجود و مسیرهای مرتب و خط کشی شده و امور امنیتی آن جا اشاره می کردند بطور مثال به نبود تجهیزات نجات غریق و حصار در اطراف دریاچه بسيار ملموس است.  
-در باغهاي گیاهشناسی بازديد شده افراد آزادانه و بدون نياز به لیدر بازديد ولی اتیکتها و توضیحات مکتوب کافی بود.

17-آيا بازديد از باغ گياهشناسي ملي ايران مطابق با الگوهاي جهاني انجام مي شود؟ توضيح دهيد
پاسخهاي پر تکرار و مناسب:
-خير، در باغهاي جهان از قبل فرهنگ سازي براي استفاده مناسب از باغ شده و همچنين داراي امکانات کافي جهت رفاه عموم فراهم شده است. استفاده ازهمکاران تحقیقاتی برای لیدری و حفاظت توصيه نمي شود
-خیر، در خیلی از باغها  لیدر استفاده نمی شود و بازدید کننده با نقشه و تابلو ها هدایت می شود
-برای انطباق با الگوهاي جهاني نیازمند ارتباط بین‌المللی با افراد مجرب از باغهای گياهشناسي بوده و باید استاندارد سازي کنيم.

18-آيا تعداد نيروهاي کارگري فضاي سبز باغ براي نگهداري کلکسيون¬ها و پاکسازي و نظافت پس از بازديد کافي هستند؟
عمده پاسخها:کافی نيست به ويژه در زمان پيک بازديدها و ايام تعطيل

19- به نظر شما درآمد حاصل از باغ به چه شکلي مديريت و کجا هزینه شود؟
پاسخ هاي پر تکرار و مفيد:
-درصدی صرف نظافت و امکانات رفاهی مانند آبسردکن، بوفه، سطل زباله، سرويس بهداشتي، نيمکت هاي استراحت و درصدي جهت ساماندهي و تجهيز باغ شامل: تابلوهای راهنما، بلندگو برای باغ و لیدران، تجهیز باغ به دوربین و در مسير،خودروهاي برقي تهيه شود.
-صرفا جهت احیای باغ  و افزایش غنای گونه ای باغ
-فقط در سطح باغ و پرسنل باغ و توسعه امکانات رفاهی برای بازدیدکنندگان هزینه شود تا حداقل خسارت به مجموعه وارد گردد.
-به صورت گروهي از معتمدان منتخب رواساي بخشها و مسئول باغ مديريت و براي نگهداري و توسعه باغ و تشويق ليدرها به ويژه آنها که ايام تعطيل همکاري دارند هزينه و به ليدر هاي منتخب بازديد کنندگان جايزه اهدا شود.

20- مشکلات و کمبودهاي فعلي باغ را به ترتيب اولويت و ارائه راه حل پيشنهادي براي صدمه کمتر به کلکسيون¬هاي باغ در روزهاي پربازديد بيان کنيد:
- نصب نیمکت برای استراحت مردم- کمبود سرویس های بهداشتی، آبخوریها، نگهبانان، سطل‌های زباله، تابلوهای معرفی قطعات و مسیر و هشداردهند، تابلوهای ارائه اطلاعات فنی خاص.
-استفاده از لیدر مجرب برای بازدیدهای تخصصی، استفاده از نيروهاي حفاظتي در قطعه ها به ویژه در روزهای تعطیل، تکمیل تابلوهای اطلاعات گیاه به فارسی و انگلیسی، احیای ساختمان های باغ برای امور فرهنگی و رستوران جداگانه برای بازدید کنندگان.
- فروش بلیط و کنترل ساعت ورود خروج با دستگاههای مخصوص که اغلب در پارکینگ ها قرار دارد
-تعداد ظرفيت بازديد سنجيده شود. مانند سينماها، سانس تعريف شود و از طريق نرم افزار روي سايت موسسه بليط ها فروخته شود.
-ایجاد ایستگاههای مشخصی در مجموعه های پر بازدید به عنوان ایستگاه های راهنمای بازدید کنندگان باغ و یا استفاده از لباس های های فرم مخصوص و شکیل برای کارشناسان تا بازدید کنندگان کارشناسان راهنما را بشناسند.

    تهيه تابلوها و خطوط رنگي بر روي زمين جهت تردد: پيشنهاد مي شود مسيرهاي گذر عابرين پياده بر روي زمين از دوطرف مسير با خطوط رنگي مشخص شوند به گونه اي كه براي مسيرهاي ورود ممنوع از رنگ قرمز، مسيرهاي اصلي از رنگ سبز و مسيرهاي فرعي از رنگ زرد استفاده شود و در نقشه اي كه از باغ تهيه شده اين مسيرها با خطوط رنگي مربوطه مشـخص شـوند. همچنـين تابلوهـاي رنگـي در تمامي قطعات نصب شوند با عبارتهايي نظير "از اين مسير حركت نماييد".
    نصب آب نماي موزيكال: در اطراف حوض آب باغ رز يا ميدان مركزي صندليهايي با سايه بان جهت استراحت بازديدكنندگان درنظر گرفته شود و از تكنولوژي هاي جديد آب نماي موزيكال كه سبب جذب بازديدكنندگان مي شود استفاده شود همانند پارك ملـت ...و
    نصب تابلوهايی بزرگ جهت معرفي هر قطعه: تابلوهايی در ابتداي ورودي هر قطعه نصب شده و تاريخچه آن قطعه را به اجمال توضيح دهد.
    اجاره يا فروش چتر و كلاه و دست كش: پيشنهاد مي شود تعدادي تجهيزات پياده روي نظير كلاه و دستكش و چتر تهيه و در غرفه فرهنگي به بازديدكنندگان كرايه داده شود يا به فروش برسد
    اعلام وسايل و تجهيزات مورد نياز بازديدكنندگان در سايت موسسه: پيشنهاد مي شود با توجه به عدم اگاهي بسياري از بازديدكنندگان باغ، تجهيزات اوليه پياده روي نظير همـراه داشـتن كفش مناسب، دستكش، كلاه، چتر، كالسكه كودك و صندلي كوچك تاشـو جهـت سـالمندان در سـايت موسسـه درج شود.
    
    لباس فرم براي ليدرها: لباس فرم براي ليدران تهيه شود تا همه داراي فرم واحدي باشند (سايه بان و كفش كتاني سـفيد، دسـتكش سـفيد، عينـك و چتـر سـفيد ) كـه همگـي داراي آرم بـا غ گياهشناسي ملي ايران باشند
    تقسیم صحيح شيفت كاري ليدرها: بـا توجـه بـه خسـتگي و بـي حوصلگي ليدران در فشار كاري شديد، برنامه به گونه اي تنظيم شود كه هر ليدر نهايتا دو بار در روز جهـت راهنمـايي در باغ گردش داشته باشد.
    عرضه گياهان زينتي و دارويي در گلدان هاي رنگي شكيل: از آنجايي كه اكثر بازديد كنندگان تمايل به خريد در باغ نشان مي دادند پيشنهاد مي شود فروش انواع و اقسام گياهان دارويي و كاكتوسها و گل محمدي و محصولات قابل ارائه باغ در گلدانهاي شـكيل رنگـي پلاسـتيكي يـا شيشـه اي بـا قيمتي بالاتر عرضه شود (همانند ارائه اين گياهان در هايپراستار)
    ايجاد غرفه محصولات فرهنگي موسسه: يك غرفه محصولات فرهنگي موسسه نظير كتاب ها ي موسسه، همچنين محصـولات تزيينـي نظيـر سـي دي معرفـي اجمالي باغ، ليوان ها، چترها، سايه بانها، دستكشها و تي شرتهاي سفيدرنگي كه عكسهايي از باغ بر روي انهـا طراحـي شده، همچنين بادكنكهايي براي كودكان با آرم باغ درنظر گرفته شود تا جهت تبليغ باغ مورد استفاده قرار گيرند.
    فرم نظرسنجي: فرم هايي با سوالات تستي و يك سوال تشريحي با عنوان نظر كلي بازديد كننده جهت ارزيـابي كيفيـت كـار ليـدرها و همچنين نظرات بازديدكنندگان در هنگام خروج به بازديدكنندگان داده شود تا در برنامه هاي بعدي مورد استفاده قرار گيرند
    تابلوهايي با جملات زيبا در مورد طبيعت در مسـيرهاي ورودي باغ (بعد از بلوار موسسه و بعد از درب ورودي) نصب شوند.
    نصب پايه استيل اطراف درياچه ها: پيشنهاد مي شود پايه هاي استيل با زنجير استيل دورتادور درياچه ها نصب شوند همچنين تيوپ نجات غريق و قـلاب نجات غريق در اطراف درياچه ها در قابي قرار داده شوند تا در موارد اضطراري بتوان از آنها استفاده كرد.
    تجهیز بخش بازدید به جعبه کمک‌های اوليه
    برگزاري جشنواره :مي توان جشنواره هايي نظير برگزاري مسابقه عكاسي يا نقاشي از منـاظر بـاغ (بطـور سـالانه ) از طبيعـت در روزهـاي خاصي از سال نظير 13 فروردين و روز زمين پاك و روز درختكاري و ... با حمايت سـاير ارگانهـاي دولتـي وابسـته بـه وزارت جهاد (جهت تامين هزينه جوايز مسابقه) در باغ برگزار كرد تا جهت تبليغ و معرفي هرچه بهتر باغ مورداسـتفاده قرار گيرند. البته بايستي اين مراسم ها با دقت زياد مديريت شوند و تبليغ جهت ايـن جشـنواره هـا بـه آرامـي و طـي چندين مرحله صورت پذيرد تا از ورود خيل عظيمي از بازديدكنندگان در يك زمان جلوگيري كرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour