Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.internal_encoding is deprecated in /home/rifrsoci/public_html/libraries/joomla/string/string.php on line 28

Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.input_encoding is deprecated in /home/rifrsoci/public_html/libraries/joomla/string/string.php on line 29

Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.output_encoding is deprecated in /home/rifrsoci/public_html/libraries/joomla/string/string.php on line 30
بیانیه انجمن اعضای هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع در مورد فیلم مستند کارون

انجمن اعضای هیات علمی موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع

دانلود خبرنامه شماره 40 انجمن

خبرنامه شماره 40

دانلود خبرنامه شماره 39 انجمن

خبرنامه شماره 39

دانلود خبرنامه شماره 38 انجمن

دانلود خبرنامه

 

ورود کاربران

حاضرین در سایت

ما 6 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

بیانیه انجمن اعضای هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع در مورد فیلم مستند کارون

بیانیه انجمن اعضای هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع در مورد فیلم مستند کارون
و میزگرد کارشناسی پیرامون مسائل محیط زیستی رودخانه کارون
 
 
 
انجمن اعضای هیات علمی مؤسسه تحقیقات جنگلها و مراتع در راستای اهداف خود برای بیان چالشها و تنگناهای حاکم بر مدیریت منابع طبیعی کشور اقدام به نمایش فیلم مستند کارون در تاریخ دهم دی 1398 کرد. این فیلم که به کارگردانی آقای محمد احسانی تهیه شده در سالن اجتماعات مؤسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور به سمع و نظر تعداد زیادی از دوستداران محیط زیست و منابع طبیعی کشور که از نقاط مختلف کشور حضور داشتند و همچنین اعضای هیئت علمی و کارشناسان موسسه رسید.
اقای محمد احسانی در مستند کارون بسیار خوب توانستند چالش ها و مسائل مربوط به رودخانه کارون را از سرچشمه تا انتها تبیین کنند به طوری که تحسین همه حضار را بهمراه داشت. پس از نمایش این فیلم، بحث وتبادل نظرهایی صورت گرفت که لازم است جمع بندی آن به عنوان پیام این نشست کارشناسی مورد توجه مسولین و مدیریت کشور قرار گیرد.
 
-موضوع تغییر اقلیم و تغییر الگوی بارش اولین چالشی بود که در فیلم مورد توجه قرار گرفته است. در سرچشمه های کارون دیگر از برفهای چند متری زمستان که در گذشته دامنه های زاگرس را سفید پوش میکردند خبری نیست و عمده بارش های منطقه به صورت باران با شدت زیاد و در مدت کم انجام می شود که نفوذ کمتر آب در خاک و کاهش دبی رودخانه را سبب شده است.
 
- سدهایی که بر روی رودخانه کارون زده شده در وضعیت کنونی این رودخانه و اکوسیستم های مربوط به رودخانه بسیار تاثیرگذار بوده است. نابودی بسیاری از روستاها، زیر آب رفتن سطح زیادی ازجنگل های زاگرس، از بین رفتن اکوسیستم های مرتعی در نتیجه سدسازی و در نهایت فاجعه گتوند و احداث سد در سازندی شور فجایعی است که با مدیریت اشتباه در گذشته سبب شده اند که وضعیت اکوسیستمهای مرتبط و دشت هایی که در حوضه این رود بزرگ قرار دارند وخیم و بحرانی شوند .
 
- طرحهای انتقال آب هم آثار ویرانگری بر تاب آوری حوضه آبخیز کارون داشته و مسئولین کشور باید از اشتباهات گذشته عبرت گیرند و در سیاست انتقال آب تجدید نظر نمایند و اکوسیستمهای طبیعی کشور را دچار بحران های جدید نکنند.
 
- عدم مدیریت صحیح سرزمین و هدایت فاضلاب شهرها و زه آب زمین ها و مزارع از جمله زمینهای شور کشت و صنعت نیشکر به کارون، آب پایین دست کارون در خوزستان را به زه آب تبدیل کرده و شوری آب و خاک منطقه، بسیاری از باغات و نخلستان های جنوب کشور را خشک و مردم زیادی را آواره وحاشیه نشین کرده است.
 
- شوری آب در پایین دست رودخانه بر اکوسیستمهای آبی از جمله تالاب هورالعظیم تاثیرات سوء زیادی داشته و مهاجرت پرندگان و موجودات آبزی این اکوسیستمهای مهم را تحت تاثیر قرار داده است.
 
- تخریب اکوسیستم های طبیعی منطقه در اثر مدیریت نادرست گذشته و حذف حقابه های اکوسیستمهای طبیعی سبب بروز طوفانهای گرد و غبار در سالهای اخیر شده که ادامه زندگی در شهرهای جنوبی کشور را با مشکل مواجه کرده و نتیجه آن مهاجرت های مردم و کوچ افراد و تحمیل هزینه های هنگفت به کشور است. لازم است حقابه تالابهای هورالعظیم، شادگان، میانگران، شیمبار و بامدژ، مقدم بر کشاورزی و صنعت قلمداد شوند تا علاوه بر مهار ریزگردها با منشاء داخل حیات به این اکوسیستم ها باز گردد.
 
انجمن اعضای هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع ضمن هشدار نسبت به تداوم چنین برنامه هایی در مسیر آینده کشور و عدم توجه به پایداری اکوسیستمهای طبیعی و توسعه لجام گسیخته و بیرویه، خواهان تغییر رویکرد مسئولین و برنامه ریزان کشور بوده و مجدانه خواستار جدی گرفتن چالشهای تغییر اقلیم، تخریب اکوسیستم های طبیعی، فرونشست زمین، تغییر کاربری اراضی و .. شده و توجه به توان اکولوژیکی سرزمین در برنامه توسعه کشور را خواستار است.
مسئولین و برنامه ریزان کشور بدانند که طوفانهای گرد و غبار، خشکیدگی تالاب ها، کاهش سطح آب دریاچه ارومیه، سیل های ویرانگر و فرسایش شدید خاک، فرونشست اکثر دشتهای کشور، شور شدن خاک زمین های زراعی و خشکیدگی باغات و نخلستان ها همه و همه ناشی از نگرش نادرست به توسعه و مدیریت غلط در برنامه ریزی در سالهای گذشته بوده که متاسفانه در بسیاری از این چالشها به مرحله بحرانی و غیرقابل برگشت رسیده ایم.  انتظار می رود با بازنگری در این سیاست ها و برنامه ها از تداوم خسارات جلوگیری کرده و مسیر درستی را در توسعه کشور عزیزمان ایران انتخاب نماییم.
این انجمن ضمن تشکر از جناب آقای محمد احسانی از ایشان و همه هنرمندانی که دل در گرو مردم، محیط زیست و منابع طبیعی کشور دارند می خواهد که کماکان به ساخت این گونه فیلم ها با به تصویر کشیدن علمی و هدفمند وضعیت محیط زیست و منابع طبیعی کشور، که در جهت روشنگری افکار عمومی نقشی بسیار موثر دارند همت گمارده و کم لطفی مسئولین خللی در اراده ایشان ایجاد نکند.
 
 
انجمن اعضای هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour